Vzhled je podobný přírodní trávě. Výrobci nabízejí několik typů umělých trávníků, které nevyžadují zvláštní pozornost a stálou péči. Liší se velikostí, hustotou a také barvou. Volba určitého typu umělého trávníku závisí na podmínkách jeho fungování. Hlavním materiálem pro výrobu umělého trávníku je polypropylen, díky kterému je umělý trávník odolný. Tyto vlastnosti udržují umělý trávník udržet ve stejném tvaru po dlouhou dobu. Jakmile je umělý trávník položen na povrch, musí se pokrýt říčním pískem nebo pryžovými granulemi, čímž se snižuje tření během sportování nebo jiného užívání.
Umělý trávník tak dnes slouží jako vhodný prvek do zahrad, ale vidět jej člověk může také na sportovištích i v místech, které jsou často používány, dále je součástí prostorných trávníků v parku, ale může i oddělovat menší území, zahrady, stejně jako se dokonale kombinuje se zahradními dekoracemi. Široká škála této krytiny poskytuje dostatečné příležitosti pro terénní úpravy, ale je důležité vědět, jak si vybrat správný materiál a jak se o něj starat. Pozitivum je, že takový trávník není třeba zalévat, stříhat a hnojit. Tyto umělé krytiny, které jsou odolné proti povětrnostním podmínkám, jsou ideální pro celoroční použití na střešní terasy, balkony, verandy a samozřejmě zahrady a jiná prostranství. Zakoupením umělého trávníku bude mít naše zahrada nebo její okolí reprezentativní vzhled.
Mnozí investoři se dotazují, jaká je životnost takového umělého trávníku, protože ve srovnání s přírodní trávou zde odpadá zbytěčné čekání na to, než nám vysetá tráva začne konečně růst a zaplní tak vyšlapané místo. Zde je třeba uvést, že pokud je umělý trávník správně položen, může se majitel těšit z jeho přítomnosti až 5 až 10 let. Zmínit je třeba rvněž úspory na designu a údržbě, protože veškerou práci s umělým trávníkem může majitel domu provádět nezávisle a bez odborníků. Navíc zde člověk má možnost vytvořit krásný trávník v oblastech, kde paprsky slunce prakticky nepadají. Umělá tráva si zachovává svůj dekorativní vzhled po celý rok, proto i v zimě bude vypadat dobře.
Je třeba znínit i zápory umělé trávy. Ne všechny umělé trávníky jsou recyklovatelné, což nepochybně negativně ovlivňuje ekologii planety. Pokud jde o horké sluneční paprsky, takový trávník může být na přímém horkém slunci rozpálený a to jistě není zrovna pohodlné.
Pokud chce člověk opravdu dokonalou zahradu, může si k takovému umělému trávníku pořídit i praktické oplocení pozemku, které může společeně s travnatým povrchem tvořit reprezentativní vzhled celého domu. V případě kovového plotu bude tak mít majitel opravdu nejen designové oplocení, ale také plot témeř bezúdržbový. Spojení obou praktických součástí každého domu nebo chalupy tak tvoří dokonolast v každém detailu.