Výsadba a údržba živého plotu

Specialistou na živý plot je pochopitelně ideálně zahradník. Naše firma se specializuje na drátěné ploty, plotové dílce, dřevěné ploty nebo zenturo ploty. Většina lidí, kteří se rozhodnou pro živý plot okolo svého domu, však podél hranice pozemku nevysazuje jen rostliny. Většinou je sází ke klasickému oplocení. Často tak volí nejlevnější variantu drátěného plotu, před který zasadí právě živý plot. Případně zvolí například nízký dřevěný plot v kombinaci s rostlinami. My doporučujeme k živému plotu drátěný plot, o který se nemusíte starat. Starostí totiž budete mít s živým plotem i tak, až dost.

 

Živé ploty jsou oblíbené. Je však třeba si uvědomit, že tím, že je plot živý neustále roste a je potřeba se o něj starat. Dříve se na živý plot používali zejména thuje. Ty jsou však dnes takřka minulostí. Věděli jste, že existuje opravdu celá řada rostlin, které lze využít jako živé oplocení? Liší se od sebe nejen vzhledem, ale hlavně náročností údržby.

HK ploty

Co bychom měli vědět před vysazením živého plotu

Jestliže na svém pozemku plánujete vysadit živý plot, je třeba dodržovat minimální vzdálenost 1,5 metru od oplocení souseda. V případě, že takové existuje. V případě, že plánujete porost větší než 3 metry, pak by i vzdálenost vysazení od plotu měla být 3 metry. Zákon pamatuje také na to, že soused může šetrným způsobem ošetřit tu část keře, který zasahuje na jeho pozemek.

 

Údržbu nelze zanedbávat

Pokud si zvolíte živý plot, musíte počítat s tím, že se o něj budete muset pravidelně starat. Na údržbu živého plotu si samozřejmě můžete najmout odborníka. Péče je však alfou a omegou úspěchu. Bez stříhání se z živého plotu stane nezvladatelný chaos. Džungle. A to určitě nechcete. Nicméně minimálně údržby potřebuje volně rostoucí živý plot. Ten stačí stříhat jednou za pár let.

 

Volně rostoucí živý plot se často sází na špatně dostupná místa. Pro jeho výsadbu se používají hustě rostoucí druhy listnatých, ale také jehličnatých dřevin. Vždy takové druhy, které potřebují k volnému růstu dostatek prostoru. Údržba takových dřevin spočívá v občasném prostříhání. To pomůže k snadnějšímu růstu a také k prosvětlení. Nové větve vždy znamenají také hustší porost. Pokud plot zestárne, je vhodné přistoupit k omlazení. Zkrácení se však obvykle u volně rostoucího plotu provádět nemusí.

 

Pěstovaný a tvarovaný živý plot samozřejmě potřebuje údržbu mnohem častěji. Stříhat ho je třeba minimálně jednou do roka. Některé ploty pak dokonce dvakrát nebo víckrát. Vzhledem k tomu, že střih takovému plotu dodává jeho tvar, je zapotřebí nové větve ostříhat, aby tvar zůstal stále stejný. Na tvarovaný živý plot se většinou používají již zmíněné túje. V dnešní době však túje vytlačuje spíše ptačí zob nebo habr.

 

Pro střih jsou potřeba zkušenosti

Nejen tři jmenované dřeviny jsou vhodné k vytvoření živého plotu. Možností je v dnešní době opravdu mnoho. Některé dřeviny zdobí zahrady jen zelení, jiné dokonce některou část roku kvetou. Aby byl živý plot opravdu krásný a zdravý, je potřeba se o něj starat správně. Střih i úprava vyžadují zkušenosti. Samozřejmě se o svůj plot můžete starat sami. Načtete si odborné články, podíváte se na několik videí o střihu nebo budete při práci pozorovat zahradníka. S postupem let budete zkušenější a zkušenější. Rozhodně to však chce trpělivost. Pokud si nejste jisti, zda byste to zvládli, svěřte péči o plot do rukou odborníků.

Základní fakta o živých plotech:

  • Tvarované ploty jsou náročnější na údržbu. Požadují pravidelnou péči několikrát do roka.
  • Živé rostoucí ploty stačí zastřihnout jen jednou za několik let, případně lze regulovat jejich prorůstání do porostu.
  • Pokud si na oplocení vyberete opadavé rostliny, zastřihněte je rok po výsadbě na třetinu. Díky tomu se dřevina u země rozvětví.
  • V případě jehličnanů nebo neopadavých rostlin, je třeba plot zbavovat během roku suchých větviček.
  • Stříhají se nejprve boky. U opadavých plotů se stříhají takzvaně na šikmo.
  • Kromě nejčastěji používaných thují, habru nebo ptačího zobu se používají i další dřeviny. Například Smrk, tis, meruzalka, dřišťál, pámelník nebo hloh. Ze stromů se pak na živý plot hodí ještě buk nebo javor.

Kdy stříhat kterou dřevinu:

Túje – Střih túje je vhodný minimálně jednou za rok. Ideálně v období od května do srpna. V prvních třech letech stačí jen zastřihnout špičku, poté už je třeba dřevinu stříhat i z boků.

 

Habr – Habr je skvělá přizpůsobivá dřevina. Může vytvořit nízký porost i docela vysoký živý plot. Výšku můžete pochopitelně ovlivňovat řezem. Ten při extrémním zmlazení v době vegetačního klidu dobře snáší k zkrácení až na pařez. Udržovací řez je vhodné provádět dvakrát do roka. Nejvhodnější doba je začátek června a potom začátek září. Pokud chcete udělat omlazovací řez, pak si pamatujte, že na ten je vhodná doba v zimním období. Přesněji řečeno mezi říjnem a březnem.

 

Ptačí zob – Ideální je stříhat víckrát za rok. Střih je vhodný koncem února, koncem června a pak těsně před jeho opadáním. Vhodné je používat při střihu opravdu ostré nářadí. Ptačí zob lze omladit regeneračním řezem. Tím však keř dost zmenšíte. Toto zkracování se provádí až do výšky asi 25 centimetrů. Tento řez se nedoporučuje provádět rovnou na celém keři. Jde o to, aby zůstal i po řezu dostatečně pestrý.

Nářadí, které se vám bude hodit

Základem úspěchu při stříhání živého plotu není jen vaše zručnost. Dost záleží také na nářadí, které máte k dispozici. Vhodné je mít k dispozici speciální teleskopické nůžky. Ideálně s otočnou hlavou. Díky těmto nůžkám bude práce mnohem snadnější a vy i ze země dosáhnete tam, kam budete potřebovat.

 

Je však jasné, že silnější větve nepůjdou nůžkami ustřihnout zrovna snadno. Z toho důvodu je vhodné se zamyslet, zda se nebudou hodit elektrické nůžky. Na trhu jsou také nůžky na baterie nebo na benzín. Samozřejmě jsou k dispozici také různé nástavce na takovéto nůžky. Ceny nůžek se pochopitelně velmi liší. Profesionální vybavení Pokud si profesionální vybavení nechcete kupovat, raději si na střih pozvěte zahradníka, který bude mít kvalitní vybavení k dispozici.

 

 

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!