Proč si vybrat dřevěný plot

Plotem okolo svého pozemku vymezujeme své území, chráníme své soukromí a majetek. Kromě toho má oplocení také estetickou funkci. V žádném případě by neměl působit rušivě a měl by korespondovat se stylem domu. Mezi dlouholeté oblíbence patří dřevěný plot. Myslete však na to, že dřevo má vždy omezenou životnost a také potřebuje dostatečnou péči.

Rozhodli jsme se pro dřevěný plot

Dřevěný plot má mnoho výhod. Vypadá přirozeně, je to přírodní materiál a navíc rozhodně nepatří mezi nejdražší oplocení. Sázka na dřevo je dobrá volba. Na úvod je dobré říci, že dřevěný plot může mít několik forem. Existují ploty celodřevěné a pak ploty s podezdívkou z jiného materiálu. Může jít o cihly, kámen nebo beton. Vždy však má plot nosné sloupky v určitých rozestupech. Zapuštěné jsou buď do země nebo zmíněné podezdívky.

 

HK ploty

Počítejte s nutnou renovací

Ačkoliv je dřevěný plot dobrou volbou, je třeba počítat s tím, že minimálně jednou za pět let budete muset najít čas na renovaci. Bude potřeba zkontrolovat veškeré plotovky a latě zda neuhnívají. V případě, že ano, musíte je vyměnit. Pokud bude vše v pořádku, můžete jen oškrábat starý nátěr a natřít plot znovu. Odstranění původního nátěru hraje důležitou roli. Na starý nátěr by se nová barva chytala špatně nebo by se rychle oprýskala. Navíc je vhodné očištěný povrch nejprve naimpregnovat. Použít lze i fungicidní přípravky. Ty chrání dřevo od hub a plísní. Jako povrchovou úpravu můžete zvolit klasickou syntetickou lazuru nebo upřednostnit jen bezbarvý lak. Záleží na vašich preferencích.

Životnost plotu jde prodloužit

Dřevěný plot vám bude sloužit déle nejen ve chvíli, kdy se o něj budete náležitě starat. Vhodné je myslet na budoucnost hned na počátku při výstavbě plotu. Pokud si plotovky a latě vyrábíte sami, je třeba je na vrchu zkosit. Jedině tak na nich nebude stát voda. Životnost dřevěného plotu prodlouží také podezdívka. Díky ní nebudou latě v kontaktu se zemským povrchem. Pokud z nějakého důvodu podezdívku nechcete, je vhodné alespoň nosné sloupky ošetřit kvalitní nátěrem a na spodu je opálit.

Proč je dřevo oblíbené

Dřevěný plot je stále jedním z nejoblíbenějších materiálů na stavbu plotu. Je to především z důvodu takřka neomezeného množství variant tvarování a povrchových úprav. Navíc si můžete vybrat typ dřeva, který vám bude nejvíce vyhovovat. Obvykle se u nás používá dřevo borovicové, smrkové nebo modřínové. Stále však stoupají na oblibě také exotické dřeviny, které mají oproti našim delší životnost. Je však třeba počítat s tím, že s delší životností stoupá také pořizovací cena.

Výhody dřevěného plotu:

  • Stále jde o jednu z nejlevnějších variant oplocení pozemku.
  • Dřevo ladí se zahradou a také okolní přírodou.
  • Je to přírodní ekologický materiál.
  • Na výběr je z mnoha konkrétních materiálů a také spousty tvarování a povrchových úprav.
  • Oplocení domu dřevěným plotem není náročné a zvládne to téměř každý.
  • Pokud si nechcete plot vyrábět, jsou na trhu prefabrikované dřevěné ploty.
  • Dřevěný plot působí vždy útulně a nenápadně.
  • Dřevěný plot není průhledný. Pokud chcete, můžete latě přes sebe překrýt a vytvořit si dokonalé soukromý.

Kam se nejvíce hodí dřevěný plot

Dřevěný plot je sázkou na jistotu v případě chat a chalup. Hodí se pochopitelně také do horských oblastí nebo do blízkosti lesa. Dřevěný plot na takovém místě dokáže perfektně dotvářet celkový obraz krajiny. Dřevěný plot je vhodnou volbou také v případě, že máte dům ze dřeva.

Líbí se mi dřevo, ale…

Možná, že jste na vážkách. Líbí se vám dřevěný plot, méně se vám však už zamlouvá nutnost pravidelné údržby, před kterou neutečete. V takovém případě je vhodné přemýšlet, zda by pro vás nebylo schůdnější variantou postavit plot z dřevoplastu. Je to materiál, který vydrží opravdu dlouhou dobu, na pohled je příjemný a navíc imituje dřevěnou strukturu. A jeho největší výhoda oproti dřevu? Nulová péče. Není potřeba ho mořit, impregnovat nebo natírat. Odpadne vám tak opravdu spoustu starostí. Počítejte však s tím, že plot z dřevoplastu je finančně náročnější.

 

Nebojte se požádat o pomoc

Jestli si nejste jisti volbou vhodného oplocení nebo z nějakého důvodu nechcete plot stavět, nebojte se požádat o pomoc. Specializovaná firma vám stoprocentně ráda poradí s výběrem a následně za vás odvede také veškerou práci. Ta pochopitelně bude stát něco navíc, vy však určitě ušetříte spoustu času. Firma totiž bude s oplocením hotová rozhodně dříve, než vy. A čas jsou přece peníze.

 

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!