Sousedské vztahy nejsou někdy úplně jednoduché. Zatímco s některými sousedy je domluva celkem snadná, jsou i takoví, se kterými prostě domluva není. Ani po dobrém, ani po zlém. Někdy stačí souseda ignorovat, ale co když je potřeba něco řešit? Často například soused vlastní strom, jehož větve přesahují do vaší zahrady. Někdy vám třeba jeho strom jen stíní. Co s tím?
Přesahující větve stromu
Na počátku je nutné říci, že pokud větve sousedova stromu nepřesahují do vaší zahrady, zkracovat je prostě nemůžete. Nemůžete dokonce ani požadovat po sousedovi, aby je ostříhal. Existují však výjimky. Pojďme se podívat na jednotlivé problémy a jejich možné řešení. Stormy mohou stínit nebo z nich na váš pozemek může padat listí. Podle Nového občanského zákoníku je třeba listí padající na váš pozemek ze sousedova stromu považovat za svůj odpad. Co to znamená v praxi? Prostě je musíte uklidit sami. Nemáte žádné právo to žádat po svém sousedovi. A štvát vás to může, jak chce. Výjimka nastává ve chvíli, kdy sousedíte s veřejným parkem nebo jiným veřejným pozemkem. V takovém případě má povinnost úklidu vlastník stromu.
Je to stejné jako s listím. Pokud tedy jablka, hrušky nebo třeba švestky ze sousedova stromu spadnou na váš pozemek, můžete je s klidem sebrat a konzumovat. Důležité je, že hovoříme jen o spadlých plodech. Trhat ze stromu je nemůžete. Pokud vám to soused dovolí, pak si klidně nějaké to jablíčko ze stromu utrhněte. Jinak nikoliv.
Souseda můžete požádat o odstranění větví nebo kořenů, které přesahují na váš pozemek a způsobují vám škodu. Ten by měl zasáhnout v přiměřené době. Pokud tak neučiní, můžete podrosty a převisy odstranit vy sami. Má to však háček. Je třeba to udělat šetrně a v období vegetačního klidu. Pokud to tak bude, můžete dokonce větve a podrosty hodit na sousedův pozemek, aby je uklidil. Doporučujeme se však raději dohodnout, případně větve ostříhat a uklidit. Naschvály by vztahy jen zhoršily.
Na svém pozemku si můžete dělat vlastně takřka cokoliv. Vysadit strom v těsné blízkosti hranice pozemku však není úplně ideální. Pokud totiž soused požádá, abyste to nedělali, musíte mu vyhovět. Přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků je tři metry pro stromy dorůstající výšky přes tři metry. V případě ostatních stromů je to 1,5 metru.