Podle čeho vybírat vhodné oplocení pozemku?

Pro většinu lidí je plot okolo pozemku samozřejmostí. Chráníme tak svůj majetek, dáváme druhým jasně najevo, že tady je to „naše“, bráníme se před nezvanými hosty a také dodáváme stavbě tzv. třešničku na dortu. Podle čeho ale oplocení okolo pozemku vybírat?

Oplocení reprezentuje

Pokud řešíte nové oplocení kolem vašeho pozemku, je potřeba si uvědomit, že plot svým způsobem reprezentuje – především pak jeho pohledová část do ulice. Plot napoví, kdo tu žije.

Bydlíte-li ve městě, můžete zvolit moderně vypadající kovový nebo dřevěný plot. Pro stavby na vesnici se hodí klasický plaňkový plot.

HK ploty

Materiál vybírejte nejen podle oka

Výběr nového oplocení by ale neměl podléhat jen estetickému dojmu. Ano, plot by se vám měl líbit a měl by v jisté míře ladit se stavbou, kterou ohraničuje. Nicméně co se materiálu týče, berte v potaz i další náležitosti.

Materiál proto vybírejte i podle klimatických podmínek. Důležitá je také jeho náročnost na údržbu, myslete i na finanční náklady, které se k realizaci nového plotu neodmyslitelně pojí.

Musíte mít na stavbu plotu povolení?

Jedna z otázek, které budete při realizaci nového plotu řešit, může být i nutnost mít stavební povolení. Plot je považován za drobnou stavbu, na jejíž výstavbu není potřeba mít stavební povolení. Je ale na místě stavbu nahlásit na stavebním nebo obecním úřadu.

Pozor si dejte také na výjimky, při kterých se bez stavebního povolení neobejdete:

  • vlastníte pozemek v ochranném pásmu
  • plot je vyšší nežli 2 metry
  • vlastníte pozemek v památkové zóně
  • výstavba plotu si žádá potřební zemní práce

O stavbě plotu není na škodu informovat také sousedy. Není to sice vaše povinnost, ale v rámci zachování přátelských sousedských vztahů rozhodně ničemu neuškodíte.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!