Oplocení stavebního pozemku: zbytečný krok nebo nutnost?

Oplocení pozemku, na kterém se staví nebo teprve bude stavět, je předmětem diskuze. Každý, kdo si koupí pozemek a rozhodne se na něm stavět, bude postaven před otázku, jestli plot udělat nebo ne.

Je oplocení stavebního pozemku povinné?

Současná legislativa nedává za povinnost oplotit svůj pozemek. Pakliže je ale plot potřebný k zajištění nerušeného klidu pro sousedy, pak už je jeho stavba rozhodně na zvážení.

Oplotit nebo ne?

Rozhodnutí, zda svůj stavební pozemek oplotíte nebo ne, zůstává na vás. Sami zvažte, zda budete klidnější, když kolem pozemku necháte postavit plot. Může se hodit třeba v případě, kdy na pozemku skladujete materiál a nechcete o něho přijít. Některé pojišťovny mohou oplocení vyžadovat, není to ale pravidlem.

HK Ploty

Je potřeba povolení?

Další otázkou, kterou určitě budete řešit, je nutnost stavebního povolení. Potřebujete stavební povolení ke stavbě plotu? Od roku 2018 novela stavebního zákona zjednodušila podmínky pro drobné stavby. Z toho plyne, že až na výjimky postavení plotu nevyžaduje získání stavebního povolení.

Kdy se bez povolení neobejdete?

Povolení je nutnost v případě, kdy plot přesáhne 2 metry. Bude-li mít opěrnou zeď, pak je limit pro výšku ještě o jeden metr nižší. Povolení také potřebujete v případě, kdy si stavba plotu žádá zemní práce a terénní úpravy. Můžete také potřebovat souhlas majitelů sousedních pozemků.

Nebuďte na to sami

Do stavby plotu se nemusíte pouštět svépomocí. Je daleko pohodlnější oslovit specializující se firmu, která se o oplocení postará za vás. Můžete si nechat poradit s výběrem vhodného oplocení.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!