Jak vybrat správnou bránu k plotu

Výběr oplocení pozemku je opravdu důležitý a někdy náročný. Stejně důležitý je pak výběr vjezdové brány na pozemek. Vždyť právě brána je důležitou součástí každého oplocení. Jde o prvek, který je nepřehlédnutelný. Měl by být tedy kvalitní a designově odpovídat plotu. Brána však musí být navíc také funkční. Měla by plnit ochrannou funkci a navíc by měla umožňovat pohodlný vjezd vozidlem na pozemek.

HK ploty

Typy vjezdových bran na pozemek

Na trhu jsou jednokřídlé brány. Její montáž pravděpodobně zvládnete sami, přesto doporučujeme, aby vjezdovou bránu raději montovala odborná firma, která má s tímto již zkušenosti. Jednokřídlé brány mohou být vyrobené z nejrůznějších materiálů. Může jít o kovovou konstrukci, která je vyplněná dřevěnými latěmi, stejně tak může jít o celou kovovou bránu.

 

Dalším typem bran jsou klasické dvoukřídlé brány. Ty jsou opatřené sloupky a křídly. Poměr délek jednotlivých křídel může být buď padesát na padesát nebo dle individuálních preferencí. Dvoukřídlá brána tak může být zhotovena na vaše přání klidně 70:30. Jde hlavně o to, aby brána plnila svůj účel. Panty ve většině případů umožňují otevírání brány na obě strany. Tedy směrem na pozemek i do ulice. Velmi často se dvoukřídlé brány využívají u rodinných domů, ale také u sídel firem nebo u sportovišť. V každém případě by takové brány měla montovat odborná firma. Zkušení řemeslníci vám také poradí, jaké bude optimální rozvržení křídel právě pro vás.

 

Posledním typem bran jsou ty posuvné. Jde o nejmodernější a v posledních letech velmi oblíbené řešení. Posuvné brány bývají samonosné nebo pojízdné. K posuvným branám se nejčastěji pořizuje automatické ovládání, které zaručí pohodlnost. Pochopitelně lze nainstalovat také posuvnou manuální bránu. Dnešní uspěchaná a pohodlná doba plná moderních vymožeností však přece jen nahrává automatickému otevírání. Ostatně je to opravdu pohodlnější, pokud můžete návštěvě otevřít bránu jen pomocí tlačítka, případně v dešti nemuset před domem vylézat z auta a otevírat složitě bránu.

 

Ano, automatická brána je pochopitelně dražší než manuální. Investice se vám však vrátí v podobě pohodlnosti. A navíc je to také velmi praktické řešení pro zapomnětlivé jedince. Pohon se dá naprogramovat, aby se po určitém časovém úseku brána opět zavřela. Možná z elektrického pohonu máte obavy. Co když vypadne proud? Pohony jsou vybavené zařízením pro mechanické odblokování, tudíž nemusíte mít strach. Ani výpadek proudu vás neohrozí a neuvězní doma nebo naopak před domem.  V každém případě by automatizovanou posuvnou bránu měla instalovat odborná firma. V tomto případě není instalace svépomocí vhodná.

 

Výběr pojezdu je zásadní

Otevírat bránu manuálně dnes opravdu není oblíbené. Automatizace hraje zkrátka prim. Není však pojezd jako pojezd. Tedy spíše pohon. Na jeho kvalitě záleží. Nelze obecně říci, jaký pohon vybrat. Vždy musí vyhovovat parametrům dané brány. Musí být tedy správně zvolený vzhledem k délce brány, její hmotnosti a typu.

 

Každý pohon má udáno, do jaké je hotnosti. Jde však o nepřesný parametr, protože jde o maximální kroutící moment pro uvedení brány dané hmotnosti do pohybu, při nastavení všech hodnot pohonu na maximum. Vždy je tedy lepší zvolit pohon tak, aby byl nastavený asi na 50 % svých možností.

 

Při výběru se tak zaměřte především na kvalitu. Zvolte si takovou sestavu, u které vám ideálně výrobce nebo dodavatel zajistí nejen záruční, ale také pozáruční servis.

 

Jak by  měla být brána široká?

V případě, že pořizujete zcela novou bránu a nové oplocení, máte volné ruce. Šířku lze zvolit podle svých individuálních potřeb. Jiné to je v případě, že měníte starou bránu za novou. Pak máte šířku předem danou. Alespoň tu největší možnou. Běžně se dvoukřídlé brány vyrábějí v maximální šíři 6 metrů. Jedno křídlo má tedy obvykle maximálně 3 metry. Pokud tedy zachováte poměr 50:50.

 

Na vzhledu tentokrát opravdu záleží

U spoustu věcí řadíme vzhled až na poslední místo. Ano, i v případě brány na svůj pozemek bychom vždy na prvním místě měli řešit zejména funkčnost. Na vzhledu však přesto v tomto případě záleží. Brána by měla korespondovat nejen s oplocením pozemku, ale ideálně také se vzhledem a stylem domu a také zahrady. Nejdůležitější však je, aby brána korespondovala právě s plotem. Líbí se vám hliníkový plot? Pak by i brána měla být z hliníku. Jste pro klasický dřevěný plot? Pak si pořiďte také dřevěnou bránu. Chtěli byste, aby váš plot byl z gabionů? Pak máte v podstatě na výběr. Hodí se například motiv tmavého afrického dřeva, který dopřeje naprosté soukromí. Ale stejně tak můžete využít kovové brány. V každém případě by mělo jít o moderní design.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!