Pro mnoho lidí je pozemek ve svahu noční můra. Všichni bychom si přáli zahradu rovnou jako letiště. Obavy mohou nastat ve chvíli, kdy budete řešit oplocení pozemku ve svahu. Opravdu je to takový problém?
Pokud jste si mysleli, že se plotu raději vzdáte, nežli abyste řešili oplocení pozemku ve svahu, věřte, že takové rozhodnutí určitě není potřeba. Pozemek ve svahu přináší i určité benefity, jako například vlastní sklípek nebo stupňovitý sad. Ani plot okolo takového pozemku nebude problém, jen to chce dobře plánovat, důkladně zmapovat terén a rozhodnout, jestli na takový úkol stačíte sami, nebo budete potřebovat odbornou pomoc.
Zmapováním terénu. Vezměte pár kolíků a natáhněte mezi ně provázek tam, kde byste si přáli, aby vedl plot. Všímejte si, jak se provázek chová, protože vám to hodně napoví, jak rovnoměrný nebo naopak členitý pozemek vlastně hodláte oplotit.
Vzhledem k tomu, že budete potřebovat vyrovnat svahové nerovnosti a rozdíly, počítejte s hustější instalací sloupků. Provázek vám pomůže vytyčit si body zlomu – body, kde bude sloupek oporou nataženému pletivu.
Pro většinu lidí je samozřejmost natáhnout okolo pozemku dřevěný plot nebo pletivo. Další z možností je ale panelové oplocení, které si v posledních letech získává na stále větší popularitě. Budete-li řešit dilema, která varianta je právě pro váš pozemek tou nejlepší, nechte si poradit od odborníka, který tomu rozumí. Jistě pro vás navrhne to nejschůdnější řešení.
Pro oplocení pozemku ve svahu je možné použít také svařované sítě. Mnozí na ně nedají dopustit, my si však dovolíme upozornit na jednu důležitou věc: svařované sítě svářené v bodech křížení drátů nelze tak dobře ohýbat a přizpůsobit terénu, jako klasické pletivo. Pokud řešíte oplocení boulovitého terénu, pak svařované sítě nedoporučujeme.